Julkaistu 26.5.2015

Uusi muistiyhdistys perustettu

Muistiliitto on saamassa uuden jäsenyhdistyksen. Sipoon Muisti ry:n perustamiskokous pidettiin 20.5.2015 Palvelutalo Elsiessä, Sipoossa. Perustajajäseniä ovat mm. Caj-Gustav Lydman ja Veronica Fellman. Perustamiskokouksen puheenjohtajana toimi Juha Huotari. Huotari valittiin puheenjohtajaksi myös hallitukseen, jonka jäseniksi nimettiin Hans-Eric Christiansson, Marja-Riitta Hakala, Kaarlo Kuntsi ja Caj-Gustav Lydman.

Yhdistyksen rekisteröitymisen jälkeen Sipoon Muisti ry hakee Muistiliiton jäsenyyttä, jonka jälkeen liitolla on 44 jäsenyhdistystä ympäri Suomen.

Muistiliitto toivottaa uuden yhdistyksen lämpimästi tervetulleeksi järjestöömme!

Lisätietoja:

Anna Tamminen
järjestöjohtaja
puh. 09 6226 2011, 040 455 1330
anna.tamminen@muistiliitto.fi
Järjestö- ja aluetyön kehittäminen ja johtaminen, jäsenpalvelujen kehittäminen.