Yhteystiedot

Kuvituskuva: Nainen halaa vanhempaa naista ulkona.

Yhteystiedot

Muistiliitto ry
p. 09 6226 200 (ke–to klo 10–11 ja 12–14)
toimisto@muistiliitto.fi, etunimi.sukunimi@muistiliitto.fi

Materiaalitilaukset verkkokaupasta.

TUKIPUHELIMET

Muistineuvo -tukipuhelin palvelee maanantaisin, tiistaisin ja torstaisin klo 12-17 numerossa 09 8766 550. Tukea ja neuvoja muistialan ammattilaisilta. 

Vertaislinja tarjoaa kuuntelevan korvan muistisairaan omaishoitajille ja läheisille kuutena iltana viikossa, maanantaista lauantaihin klo 17-20 numerossa 0800 9 6000. Puheluihin vastaavat kokeneet ja koulutetut omaishoitajat.

Toimistot

  • Muistiliitto ry, keskustoimisto, Pasilanraitio 9 B, 00240 Helsinki
  • Muistiliitto ry, Väli-Suomen aluetoimisto / Krista Pajala, Matarankatu 6 A 1, 40100 Jyväskylä
  • Muistiliitto ry, Pohjois-Suomen aluetoimisto, Kansankatu 53, 90100 Oulu

Muistiliiton henkilöstö

Katariina Suomu
toiminnanjohtaja
puh. 050 567 6445
katariina.suomu@muistiliitto.fi

Minna Teiska
kehittämispäällikkö
puh. 044 727 7406
minna.teiska@muistiliitto.fi
Kehittämishankkeet ja -projektit, kehittämis- ja koulutuskokonaisuudet (työharjoittelut ja opinnäytetyöt), Muistikonferenssi.

Johanna Virkanen
talouspäällikkö
puh. 044 7277 405
johanna.virkanen@muistiliitto.fi

Kirsi Korhonen
viestintäpäällikkö
puh. 050 5432 545
kirsi.korhonen@muistiliitto.fi
Viestinnän kehittäminen, vaikuttamistyö ja varainhankinta

Krista Pajala
järjestöpäällikkö
puh. 050 331 8915
krista.pajala@muistiliitto.fi

Sven Claes
asiantuntija
puh. 044 731 3176
sven.claes@muistiliitto.fi
Muistiopas-hanke; eri kieli- ja kulttuuritaustaisten muistisairaiden ja läheisten tukeminen, monikulttuurisen muistityön kehittäminen ja vahvistaminen (suomi, svenska, Deutsch, English)

Nina Forsström
Koordinaattori, Muistiluotsi-toiminta
puh. 045 651 4294
nina.forsstrom@muistiliitto.fi

Anna Heino
asiantuntija
puh. 044 791 6321
anna.heino@muistiliitto.fi
Omin sanoin -hanke; muistisairaan vuorovaikutuksen vahvistaminen, kommunikoinnin tuen keinot

Mailis Heiskanen
neuvontakoordinaattori
puh. 050 571 3551
mailis.heiskanen@muistiliitto.fi
Muistineuvo- ja Vertaislinja-puhelinpalveluiden valtakunnallinen koordinaatio, Tukinet-keskustelupalsta, Muistiluotsiverkoston tuki

Nina Kalliomäki
hankekoordinaattori
puh. 044 727 7404
nina.kalliomaki@muistiliitto.fi
Omin sanoin -hanke; muistisairaan vuorovaikutuksen vahvistaminen, kommunikoinnin tuen keinot

Kaisa Korhonen
toimistosihteeri (osa-aikainen)
puh. 040 455 1327
kaisa.korhonen@muistiliitto.fi
Myyntilaskutus, avustavat hallinnon tehtävät, verkkokauppa ja lahjoitukset

Tanja Kulmala
Asiantuntija
puh. 045 657 8879
tanja.kulmala@muistiliitto.fi
Muistiliiikkuja-hanke

Taina Laakso
asiantuntija, järjestötyö (Pohjois-Suomi)
puh. 044 727 7402
taina.laakso@muistiliitto.fi

Anne Leinonen
viestintäkoordinaattori
puh. 044 727 8715
anne.leinonen@muistiliitto.fi
Sisäinen ja ulkoinen viestintä.

Ida Mitchell
hankekoordinaattori
puh. 044 727 7401
ida.mitchell@muistiliitto.fi
Muistiopas-hanke; eri kieli- ja kulttuuritaustaisten muistisairaiden ja läheisten tukeminen, monikulttuurisen muistityön kehittäminen ja vahvistaminen (suomi, svenska, English)

Anita Pohjanvuori
asiantuntija
puh. 050 430 9815
anita.pohjanvuori@muistiliitto.fi
Työikäisten muistisairaiden hoito- ja palvelujärjestelmä; muistisairauksiin liittyvät asenteet ja osaamisen kehittäminen

Outi Ronkainen
asiantuntija
puh. 044 7277 403
outi.ronkainen@muistiliitto.fi
Muistisairaiden kuntoutus, Muistisope-hanke (sopeutumisvalmennuskurssien selvitystyö) ja Attendo-yhteistyö

Sanna Viljamaa (vanhempainvapaalla)
hankekoordinaattori
puh. 044 727 7404
sanna.viljamaa@muistiliitto.fi
Omin sanoin -hanke; muistisairaan vuorovaikutuksen vahvistaminen, kommunikoinnin tuen keinot

Mailis Heiskanen
neuvontakoordinaattori
puh. 050 571 3551
mailis.heiskanen@muistiliitto.fi
Muistineuvo- ja Vertaislinja-puhelinpalveluiden valtakunnallinen koordinaatio, Tukinet-keskustelupalsta, Muistiluotsiverkoston tuki