Julkaistu 5.5.2015

Muisti15

72 edustajan voimin kohti muistiystävällistä tulevaisuutta

Muistiliitto jäsenyhdistyksineen teki kaksi kuukautta ahkeraa vaalikampanjointia. Pyrkimyksenä oli sitouttaa mahdollisimman laaja ryhmä kansanedustajaehdokkaita mukaan rakentamaan muistiystävällistä Suomea. Muisti15-kampanja sai taakseen 761 ehdokasta, joista 72 tulee tekemään muistiystävällistä työtä eduskunnassa seuraavana vaalikautena.

Muistiliitto ottaa yhteyttä jokaiseen Muisti15-sitoumuksen allekirjoittaneeseen, ja pidämme yhteyttä läpi vaalikauden. Toivomme hedelmällistä ja molemminpuolista yhteistyötä muistiystävällisen Suomen tavoitteiden eteen.

Hallitusneuvotteluiden aikana Muistiliitto muistuttaa puolueita muistiystävällisen Suomen tavoitteista ja Suomen laajan sosiaali- ja terveysjärjestöjen kentän toimintaedellytysten turvaamisesta.

Muisti15-kampanjaan sitoutuneet kansanedustajat

Helsingin vaalipiiri

  • Alanko-Kahiluoto Outi (Vihreä liitto)
  • Haatainen Tuula (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Razmyar Nasima (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Raatikainen Mika (Perussuomalaiset)
  • Sarkomaa Sari (Kansallinen Kokoomus)

Hämeen vaalipiiri

  • Filatov Tarja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Skinnari Ville (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Louhelainen Anne (Perussuomalaiset)
  • Ronkainen Jari (Perussuomalaiset)
  • Anttila Sirkka-Liisa (Suomen Keskusta)

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

  • Kiljunen Anneli (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Taavitsainen Satu (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Kosonen Hanna (Suomen Keskusta)
  • Mäkelä Jani (Perussuomalaiset)

Keski-Suomen vaalipiiri

  • Honkonen Petri (Suomen Keskusta)
  • Kalmari Anne (Suomen Keskusta)
  • Paloniemi Aila (Suomen Keskusta)
  • Pekkarinen Mauri (Suomen Keskusta)
  • Huovinen Susanna (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Kankaanniemi Toimi (Perussuomalaiset)
  • Wallinheimo Sinuhe (Kansallinen Kokoomus)

Lapin vaalipiiri

  • Lohi Markus (Suomen Keskusta)
  • Mustajärvi Markus (Vasemmistoliitto)
  • Ojala-Niemelä Johanna (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)

Oulun vaalipiiri

  • Hänninen Katja (Vasemmistoliitto)
  • Keränen Niilo (Suomen Keskusta)
  • Parviainen Ulla (Suomen Keskusta)
  • Pylväs Juha (Suomen Keskusta)
  • Rantakangas Antti (Suomen Keskusta)
  • Talvitie Mari-Leena (Kansallinen Kokoomus)
  • Tuppurainen Tytti (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)

Pirkanmaan vaalipiiri 

  • Hassi Satu (Vihreä liitto)
  • Parviainen Olli-Poika (Vihreä liitto)
  • Alatalo Mikko (Suomen Keskusta)
  • Kiuru Pauli (Kansallinen Kokoomus)
  • Kontula Anna (Vasemmistoliitto)
  • Nurminen Ilmari (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Tanus Sari (Suomen Kristillisdemokraatit)

Satakunnan vaalipiiri

  • Huhtasaari Laura (Perussuomalaiset)
  • Jalonen Ari (Perussuomalaiset)
  • Juhantalo Kauko (Suomen Keskusta)
  • Kalli Timo (Suomen Keskusta)
  • Salonen Kristiina (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Kiuru Krista (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Laitinen-Pesola Jaana (Kansallinen Kokoomus)
  • Myllykoski Jari (Vasemmistoliitto)

Savo-Karjalan vaalipiiri

  • Myller Riitta (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Mäkisalo-Ropponen Merja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Essayah Sari (Suomen Kristillisdemokraatit)
  • Kulmala Kari (Perussuomalaiset)
  • Mikkonen Krista (Vihreä liitto)

Uudenmaan vaalipiiri

  • Karimäki Johanna (Vihreä liitto)
  • Kasvi Jyrki (Vihreä liitto)
  • Lauslahti Sanna (Kansallinen Kokoomus)
  • Mykkänen Kai (Kansallinen Kokoomus)
  • Adlercreutz Anders (Suomen ruotsalainen kansanpuolue)
  • Elo Simon (Perussuomalaiset)
  • Laukkanen Antero (Suomen Kristillisdemokraatit)
  • Räsänen Joona (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Uotila Kari (Vasemmistoliitto)
  • Meri Leena (Perussuomalaiset)

Vaasan vaalipiiri

  • Hautala Lasse (Suomen Keskusta)
  • Kurvinen Antti (Suomen Keskusta)
  • Strand Joakim (Suomen ruotsalainen kansanpuolue)
  • Tolppanen Maria (Perussuomalaiset)

Varsinais-Suomen vaalipiiri

  • Eloranta Eeva-Johanna (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Taimela Katja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue)
  • Lohela Maria (Perussuomalaiset)
  • Tavio Ville (Perussuomalaiset)
  • Andersson Li (Vasemmistoliitto)
  • Saarikko Annika (Suomen Keskusta)
  • Virolainen Anne-Mari (Kansallinen Kokoomus)

Uutinen jatkuu kuvan alla.

Korjaus uutiseen 5.5.2015: Luvut ja nimilista päivitetty vaalien jälkeisten henkilövaihdosten osalta.

Lisätietoja:

Kirsti Kuusterä
asiantuntija, kansallisen muistiohjelman järjestöllinen toteuttaminen
puh. 09 6226 2012, 044 727 7400
kirsti.kuustera@muistiliitto.fi
Kansallinen muistiohjelma, muistiystävällinen Suomi ja muistisairauksiin liittyvät asenteet, Muistiaktiivit, paikallisen vaikuttamistyön tukeminen, Muistikummit.

Kirsti Kuusterä
asiantuntija, kansallisen muistiohjelman järjestöllinen toteuttaminen
puh. 09 6226 2012, 044 727 7400
kirsti.kuustera@muistiliitto.fi
Kansallinen muistiohjelma, muistiystävällinen Suomi ja muistisairauksiin liittyvät asenteet, Muistiaktiivit, paikallisen vaikuttamistyön tukeminen, Muistikummit.